Firma Drim Robotics obsługuje bielski oddział Marelli pod kątem usług programowania robotów oraz dostarcza swoje produkty takie jak covery ochronne wraz z szybkami zabezpieczającymi ekran na terminale do programowania do robotów Comau i Fanuc. Na specjalne zamówienie wykonane zostały szybki ochronne na panele operatorskie.

Programowanie robotów obejmowało tematy takie jak zgrzewanie, handling, paletyzacja oraz spawanie nowatorską metodą CMT spawarkami firmy Fronius.

Mówi Marek Rucki – szef utrzymania ruchu:  Nasz zakład, zajmuje się produkcją części do układów zawieszeń samochodów osobowych i dostawczych. Jednym z wielu produkowanych przez nas komponentów jest tzw. Front Cross Member, czyli belka zawieszenia przedniego popularnie zwana „sankami zawieszenia” – jest  to część łącząca elementy przedniego zawieszenia oraz podtrzymująca silnik w modelach grupy Stallantis takich jak Fiat 500, Lancia Y. W procesie zrobotyzowanego spawania metodą CMT (Cold Metal Transfer) spajamy ze sobą ponad 50 komponentów w 10 różnych operacjach, aby wyprodukować finalny detal. Zastosowanie metody CMT pozwoliło uzyskać lepsze własności antykorozyjne spoin, a dzięki temu, że ilość odprysków jest minimalna, nie ma konieczności kosztownego ich usuwania. Niska temperatura spawania pozwala na wykorzystanie funkcji Gap Bridging, czyli na zalewanie szczelin, dzięki czemu uzyskujemy doskonałą jakość spoiny. Zalety metody CMT są bezsprzeczne, wymagają jednak od programisty robota fachowej wiedzy i doświadczenia. Należy bowiem zauważyć, że w tej konkretnej aplikacji łączone są elementy ocynkowane z nieocynkowanymi co podnosi poprzeczkę w procesie programowania robotów spawających. Dzięki współpracy z Drim Robotics możemy spokojnie planować kolejne uruchomienia.

Wróć do wszystkich wpisów

Przeczytaj inne historie