Analiza ryzyka

W Drim Robotics rozumiemy, że robotyzacja to nie tylko podniesienie produktywności ale również bezpieczeństwa pracowników.  Podczas automatyzacji bierzemy pod uwagę wymagania procesu, ale nie zapominamy o przepisach i regulacjach jakie obowiązują producentów i integratorów. Szczególnie  w przypadku robotów kooperujących, gdzie często występuje bezpośredni kontakt operatora z maszyną, konieczne jest zadbanie aby taka współpraca nie niosła niepotrzebnego ryzyka dla człowieka. Wdrożony w naszej firmie, ciągle doskonalony proces oceny ryzyka pozwala na przekazanie naszym klientom bezpiecznych i sprawdzonych aplikacji. Chcąc dzielić się naszym doświadczeniem, świadczymy usługi z zakresu bezpieczeństwa maszyn oraz oceny zgodności.


Zapewniamy wsparcie, dzięki któremu możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie bezpiecznego stanowiska dla cobota, robota przemysłowego czy jakiejkolwiek innej maszyny. Bezpieczeństwo operatora, powinno być brane pod uwagę na każdym etapie projektu – od koncepcji, aż po odbiory końcowe. W ramach naszych usług oferujemy wsparcie koncepcyjne, analizę ryzyka, także pomiary siły i ciśnienia cobotów a także czas zatrzymania maszyny (czas dobiegu). Wykonujemy też ocenę ryzyka dla istniejących maszyn i linii.


Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami w zakresie bezpieczeństwa maszyn. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Dzięki naszemu wsparciu uzyskasz pewność, że maszyna lub robot, który będzie pracował w Twoim zakładzie lub którego uruchamiasz u klienta, spełnia wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa.

Pomiary cobotów

 

 

Roboty kooperujące, czyli roboty współpracujące z ludźmi, są istotnym elementem współczesnych rozwiązań przemysłowych, a ich rola rośnie z każdym rokiem.
W łatwy i efektywny sposób zwiększają wolumen produkcji, elastyczność procesów, poprawę jakości wykonywanych zadań a także uodparniają firmę na braki związane z trudnością w pozyskaniu pracowników. Bardzo istotnym aspektem współpracy między robotem a operatorem jest zapewnienie bezpieczeństwa człowieka. 
W tym miejscu, naprzeciw tym wymaganiom wychodzi załącznik do normy PN-EN 10218-2, czyli standard ISO/TS 15066. Definiuje on wytyczne dotyczące maksymalnych sił oraz ciśnienia, jakie mogą się pojawić na styku robot i człowiek.

Co oferujemy?

Ocena ryzyka

Przeprowadzamy ocenę ryzyka zarówno dla aplikacji projektowanych jak i istniejących. Sporządzany po analizie raport zawiera wskazania, jakie działania należy podjąć, aby stanowisko osiągnęło zgodność z wymaganiami.

Pomiary i analizy

Dokonujemy pomiarów sił oraz ciśnień jakie występują pomiędzy cobotem a operatorem, mierzymy również czas zatrzymania (dobiegu).

Projektowanie bezpiecznych aplikacji

Wspieramy w projektowaniu aplikacji, które uwzględniają wytyczne ISO/TS 15066 i zapewniają bezpieczną współpracę robotów z ludźmi.

Jak możemy Ci pomóc zgodnie z normą ISO/TS 15066?

Przeprowadzimy Cię przez cały proces projektowania stanowiska z cobotem, wskażemy na jakie aspekty zwrócić uwagę i podpowiemy jakie rozwiązania się sprawdzają.

Czym jest norma ISO/TS 15066?

SO/TS 15066 to techniczna specyfikacja międzynarodowej organizacji ISO (International Organization for Standardization), która została opublikowana z myślą o bezpiecznej integracji robotów kooperujących. Dokument ten stanowi wsparcie dla projektantów, integratorów czy służb BHP, które chcą zapewnić bezpieczeństwo pracy oraz ochronę zdrowia pracowników.

Nie możesz się zdecydować?

Zachęcamy do kontaktu - wykonamy analizę ryzyka dla Twojej aplikacji
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

Oznakowanie CE maszyn

Zapewniamy wsparcie naszych klientów w procesie oceny zgodności z Dyrektywą Maszynową, którego finalnym efektem jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi wymaganiami oznakowanie maszyny znakiem CE.

Dlaczego oznakowanie CE jest tak ważne dla Twoich maszyn?

Jeśli jesteś producentem maszyn:

1. Oznakowanie CE jest najistotniejszym elementem zapewnienia, że Twoje produkty spełniają wymagania bezpieczeństwa określone w dyrektywach Unii Europejskiej. Jest to potwierdzenie, że spełniają wymagania norm zharmonizowanych z Dyrektywą Maszynową.
2. Przeprowadzimy ocenę ryzyka, która jest wymaganym elementem procesu.
3. Wskażemy jaką dokumentację musisz zgromadzić oraz jakie testy wykonać.
4. Przygotujemy deklarację zgodności i tabliczkę do umieszczenia na maszynie

Jeśli jesteś użytkownikiem:

1. Oznakowanie CE pozwala założyć, że maszyna spełnia wymagania bezpieczeństwa zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej, jednak to czy producent spełnił wszystkie wymagania, warto zweryfikować. Ostatecznie to na użytkowniku również spoczywa odpowiedzialność oddania pracownikom bezpiecznych maszyn i narzędzi.
2. Przeprowadzimy audyt odbiorowy, który określi odstępstwa od norm i wymagań bezpieczeństwa. Umożliwi to weryfikację czy dostawca maszyny miał podstawy do oznakowania jej znakiem CE i jest podstawą do wskazania jakie zmiany w maszynie powinien wprowadzić przed uruchomieniem jej w Twojej firmie.
3. Wykonamy pomiary czasu zatrzymania, nacisku jak i ciśnienia jeśli ocena dotyczy robotów kooperujących. Pozwoli to określić, czy maszyna zatrzyma się zanim pracownik dotrze do niebezpiecznej strefy lub czy robot nie spowoduje wypadku przy kontakcie z operatorem.